Multiple Choice
A company uses a perpetual inventory system. The following information relates to the production of widgets in June:- Direct materials: $4 per unit- Direct labor: $3 per unit- Variable manufacturing overhead: $2 per unit- Fixed manufacturing overhead: $1 per unitWhat is the standard cost per widget?
23
views