Skip to main content
GOB Chemistry 1 Midterm - Part 1 of 5
SAMPLE
This is a sample practice set. In order to have a more personalized exam prep experience:
or
1. Matter and Measurements / Dimensional Analysis / Problem 17
Problem 17

A kilogram of apples costs 710.88 yen in Japan. Calculate the price of a pound of apples in dollars if the exchange rate is 131.40 yen/dollar.

Learn this concept