A circular loop of area 12 m² encloses a magnetic field perpendicular to the plane of the loop; its magnitude is B(t) = (8.0 T/s)t. The loop is connected to a 7.5-Ω resistor and a 6.5-pF capacitor in series. When fully charged, how much charge is stored on the capacitor?
30. Induction and Inductance
Faraday's Law
- Textbook Question1281views
- Textbook Question
A 2.0 cm×2.0 cm square loop of wire with resistance 0.010 Ω has one edge parallel to a long straight wire. The near edge of the loop is 1.0 cm from the wire. The current in the wire is increasing at the rate of 100 A/s. What is the current in the loop?
152views - Multiple ChoiceIn a region of space, a magnetic field is increasing at. A square loop of wire with a side of is oriented perpendicular to the field. The loop has a total resistance of. What current is induced in the loop?1915views
- Textbook Question
In a physics laboratory experiment, a coil with 200 turns enclosing an area of 12 cm2 is rotated in 0.040 s from a position where its plane is perpendicular to the earth's magnetic field to a position where its plane is parallel to the field. The earth's magnetic field at the lab location is 6.0 × 10-5 T. What is the average emf induced in the coil?
1780views - Textbook Question
(II) A circular wire loop of radius 𝓇 = 12 cm is in a uniform magnetic field B = 0.400 T with its plane perpendicular to the direction of the field. If the field magnitude begins to decrease at a rate of -0.010 T/s, at what rate should 𝓇 be increasing at this instant so that the induced emf within the loop is zero?
1494views - Textbook Question
A long, thin solenoid has 900 turns per meter and radius 2.50 cm. The current in the solenoid is increasing at a uniform rate of 36.0 A/s. What is the magnitude of the induced electric field at a point near the center of the solenoid and (a) 0.500 cm from the axis of the solenoid; (b) 1.00 cm from the axis of the solenoid?
2594views1rank - Textbook Question
Magnetic flux passes through a stationary loop of wire with resistance R and this flux varies from t = 0, to t = T/2 such that Φ(t) = b sin(2𝝅t/T) where b is a given constant. Estimate the energy dissipated in the loop during that time.
1316views - Textbook Question
(II) The area of an elastic circular loop decreases at a constant rate, dA/dt = -3.50 x 10-2 m2/s. The loop is in a magnetic field B = 0.35 T whose direction is perpendicular to the plane of the loop. At t = 0, the loop has area A = 0.285 m2. Determine the induced emf at t = 0, and at t = 2.00 s.
1256views - Textbook Question
CALC Let's look at the details of eddy-current braking. A square loop, length l on each side, is shot with velocity v0 into a uniform magnetic field B. The field is perpendicular to the plane of the loop. The loop has mass m and resistance R, and it enters the field at t=0 s. Assume that the loop is moving to the right along the x-axis and that the field begins at x = 0 m. Calculate and draw a graph of v over the interval 0 s ≤ t ≤ 0.04 s for the case that v0=10 m/s, l = 10 cm, m = 1.0 g, R = 0.0010 Ω, and B=0.10 T. The back edge of the loop does not reach the field during this time interval.
45views - Textbook Question
The magnetic field B at all points within the colored circle shown in Fig. E29.15 has an initial magnitude of 0.750 T. (The circle could represent approximately the space inside a long, thin solenoid.) The magnetic field is directed into the plane of the diagram and is decreasing at the rate of -0.0350 T/s. If the ring is cut at some point and the ends are separated slightly, what will be the emf between the ends?
<Image>
1793views - Textbook Question
A rocket zooms past the earth at v=2.0×106 m/s. Scientists on the rocket have created the electric and magnetic fields shown in FIGURE EX31.4. What are the fields measured by an earthbound scientist?
1408views - Textbook Question
CALC A 5.0-cm-diameter coil has 20 turns and a resistance of 0.50 Ω. A magnetic field perpendicular to the coil is B = 0.020t + 0.010t2, where B is in tesla and t is in seconds. Evaluate I at t = 5 s and t = 10 s.
1271views - Textbook Question
A 100-turn, 2.0-cm-diameter coil is at rest with its axis vertical. A uniform magnetic field 60° away from vertical increases from 0.50 T to 1.50 T in 0.60 s. What is the induced emf in the coil?
70views - Textbook Question
The magnetic field B at all points within the colored circle shown in Fig. E29.15 has an initial magnitude of 0.750 T. (The circle could represent approximately the space inside a long, thin solenoid.) The magnetic field is directed into the plane of the diagram and is decreasing at the rate of -0.0350 T/s. What is the shape of the field lines of the induced electric field shown in Fig. E29.15 , within the colored circle?
<Image>
1783views - Textbook Question
The magnetic flux through a coil of wire containing two loops changes at a constant rate from -68 Wb to +48 Wb in 0.42 s. What is the emf induced in the coil?
1309views